Back to Top
Top Nav Content Site Footer
University Home
College of Engineering & Science

Eligible Graduating Science Students

Science Student of the Year

This award is presented to an outstanding graduating science student. Designation of this award is based on the candidate’s academic achievements, leadership capabilities, personality, and extra-curricular activities. The nominees exemplify the necessary characteristics and are considered by their peers worthy of the distinction. The top three candidates interview with the Deans of the College.  A winner is selected after the interview.

Eligible outstanding graduating science students include:

Abu-Mahfouz, Alaa M.
Abueida, Ibrahim T.
Ahmed, Sumayyah R.
Al-Khafaji, Amena F.
Alaiwat, Leanna M.
Alla, Ylli
Almadani, M. Omar
Anderson, Maria A.
Arce, William
Athnasios, Maria M.
Awad, Shaza
Bakri, Ayah Y.
Balon, Madalyn B.
Baltaji, Souheil F.
Batwo, Chelsea A.
Broxton, Jeanette L.
Burris, Cory E.
Chibli, Dina
Ciavaglia, Marco
Cobb, Dennis S.
Cohen, Brianne A.
Cook, Sarah A.
Coyle, James L.
Dela Cruz, Isabella L.
DeOrnellas, Noele P.
Dhillon, Nikitta
Dhillon, Tina
Doran, Nicole E.
Farraj, Mousa Y.
Fawaz, Ahmad A.
Filimon, Larisa
Fisher, Angeline M.
Flores, Martha G.
Gallardo, Adrianna
Girardi, Morgan E.
Gonczar, Mianna M.
Hamilton, Alyson C.
Hammoud, Malack F.
Harris, Amber C.
Harris, Shannon K.
Harunani, Abdulkareem M.
Hashwi, Omar A.
Hone, Gabrielle E.
Huffman, Anthony R.
Ishakis, Ahuva
Jackson, Breeah I.
Jarosz, Dominika
Jones, Bianca M.
Jones, Christina E.
Kallabat, Crystal K.
Kamash, Paul S.
Keashly-Warters, Spencer O.
Khalil, Houda H.
Khalil, Natalia
Khemmoro, Lona
Kromrei, Kaylee M.
Lambert, Kaitlin S.
Leahy, Ryan J.
Longe, Marc D.
Lopez, Sarah M.
Luciow, Tavala N.
Mahbuba, Safa
Massarani, Hend T.
Maxwell, Danielle N.
Meerschaert, Ashley N.
Mendez, Selena M.
Miller, Travis
Mousa-Aqrawi, Fadi F.
Murdock, Kelly M.
Musa, Anwar A.
Naseem, Zoia
Nasser, Batoul S.
Newell, Hannah M.
Noh, Chris H.
Nunez, Nathaniel R.
Oberly, Elizabeth C.
Octain, Hershan S.
Parikh, Megan N.
Patel, Payal M.
Payne, Mary M.
Perkins, Maloree B.
Polack, Meghan C.
Ponkowski, Jennifer M.
Poparad-Stezar, Clara
Popyk, James A.
Pothoof, Justin A.
Pui, Sandra Y.
Putris, Nawrooz S.
Pytel, Robert W.
Rahim, Obaidur
Rahman, Montasir
Redick, Suzanna L.
Reske, Victoria L.
Roberts, Paige K.
Sapati, Sheila S.
Sayah, Christina N.
Sayed, Sarah
Schneider, Christian J.
Schulert, Devan E.
Senopole, Matthew D.
Shamoon, Selena M.
Sherwood, John R.
Smith, Cody N.
Smith, Imari E.
Spitery, Stephanie O.
Suiter, Kevin
Susick, Hannah E.
Swan, Kirby W.
Szemraj, Olaf K.
Thornton, India R.
Toma, Jonathan M.
Towianski, Veronica
Urbanick, Nicole A.
Van Drunen, Alicia J.
Walter, Rachel J.
Wirgau, Colton H.
Wu, Joseph S.
Yacoo, Kathrine E.
Yantus, Thomas J.
Zakhary, Paul I.
Zouabi, Rama

Voting for all awards except the Purple Shaft are done electronically.  Students will receive an email message inviting them to vote on Monday, February 26, 2018.  Voting concludes at 11:59 pm on March 12, 2018.

Back to Top